top of page

projekty artystyczne

Organizacja autorskich wydarzeń artystycznych to dla mnie priorytet i olbrzymia przyjemność. Staram się nawiązywać nowe kontakty, szukam miejsc, galerii czy publicznych projektów, w których mógłbym twórczo uczestniczyć prezentując swoje prace. Zawsze ważny jest dla mnie kontekst i charakter miejsca. Mała kameralna galeryjka czy industrialna hala, wielkie miasto czy zagubiona miejscowość - zawsze inspirują do nietypowych rozwiązań, zawsza są okazją by spotkać się i porozmawiać. O sztuce, życiu, o tym czemu coś wygląda tak a nie inaczej i jaki ma sens.

OBIEKTARIUM - tak mogę określić moją galerię. Prace graficzne, instalacje, obiekty, książki. Wizualizacje idei którymi chcę się dzielić. Na tej stronie prezentuję wydarzenia, które dotychczas zrealizowałem i w których uczestniczę; wystawy, projekty, warsztaty.,.

Najbardziej jestem ciekawy tych, które przede mną!

 

Jeżeli czytasz te słowa, zainteresowały Cię moje pomysły i chciałbyś nawiązać współpracę, proszę o kontakt!

Rozważę każdą propozycję zorganizowania wystawy, happeningu, spotkania autorskiego, warsztatów czy uczestnictwa w większym projekcie artystycznym. Moja twórczość nie ma charakteru politycznego czy wyznaniowego. Nie znaczy to, że jest mi wszystko jedno. Ideały, które wyznaję to przede wszystkim wolność jednostki i prawo do samostanowienia i samodecydowania. Stąd płynie poszanowanie dla odmienności i tolerancja. Moja propozycja jest autorska i niezależna. Biorę za nią odpowiedzialność, bronię jej ale nie narzucam innym.

 

Wierzę, że ludzi którzy myślą podobnie jest więcej...

Obiektarium

Galeria obiektów artystycznych

Data pierwszej ekspozycji: 2011 | Miejsce: Galeria Atrium TECHNOPARK Gliwice

 

Obiektarium to mobilna galeria obiektów artystycznych będąca syntezą moich poszukiwań twórczych. Instalacje przestrzenne nawiązują do form industrialnych,

"udają" mechanizmy, laboratoryjne urządzenia czy automaty. Grafika współgra tu z tekstem a interaktywne elementy obiektów zapraszają by nawiązać z nimi kontakt. 

 

kliknij by wejść na stronę projektu

Obiektarium
Purgatorium

Purgatorium

Instalacja powstała w ramach INDUSTRIADY 2014

Data pierwszej ekspozycji: 2014 | Miejsce: Muzeum Techniki Sanitarnej Gliwice

 

Purgatorium - wpółczesny czyściec umiejscowiony w oczyszczalni ścieków.

Penitenci zanim nieodwołalnie przekroczą granicę światów, mogą zrewidować swoje postępowanie. C-Phone (telefon sumienia) umożliwia kontakt z samym sobą. 10 cyfr na tarczy telefonu przypomina o przykazaniach Dekalogu. Czy one jeszcze obowiązują? Na "Forum Sumienia" można przeczytać wpisy innych użytkowników.

 

kliknij by wejść na stronę projektu

Ikonostas

Projekt Ikonostas

Instalacja inaugurująca powstanie grupy SZEŚCIOPALCZAŚCI

Data pierwszej ekspozycji: 2011 | Miejsce: Galeria ZPAP Gliwice

 

Projekt inspirowany twórczością Jerzego Nowosielskiego. Czy artysta ma prawo naruszyć

kanon by swoją twórczością komentować ortodoksję? Nowosielski odpowiada tak; tworzy obrazy nasycone subiektywną mistyką nie zważając na zarzuty o herezję.

Projekt IKONOSTAS to prywatny szablon wartości, gdzie dla poszczególnych ikon, pamiętając o teologicznej wykładni szukam metaforycznej interpretacji.

 

kliknij by wejść na stronę projektu

Sześciopalczaści

Sześciopalczaści

Grupa artystyczna SZEŚCIOPALCZAŚCI

Data pierwszej wspólnej wystawy: 2011 | Miejsce: Galeria ZPAP Gliwice

 

Projekt wspólnych działań artystycznych szerokiego grona uczestników. Ideą przedsięwzięcia była nieskrępowana aktywność w ramach wspólnie poszukiwanej idei przewodniej - porozumienia w poszanowaniu własnej odrębności. W pierwszej wspólnej wystawie wzięło udział sześcioro artystów oraz zaproszeni goście - zespół muzyczny.

Na kolejnych zorganizowano warsztaty, spotkanie dyskusyjne i performance teatralny.

 

kliknij by wejść na stronę projektu

Secesja

Sto procent secesji w Secesji - Art Noc

Meeting artystyczny w ramach gliwickiej Art Nocy.

Data realizacji: 2012 | Miejsce: Galeria Secesja w Gliwicach

 

Art Noc na stałe wpisała się w kulturalny pejzaż miasta. Galerie, stowarzyszenia oraz grupy artystyczne organizują swoje wydarzenia zachęcając do twórczych, wieczornych spacerów. Grupa Sześciopalczaści również przygotowała swój autorski program.

Nazwa galerii oraz jej wystrój z epoki stanowiły doskonałe tło dla kameralnej wystawy i działań towarzyszących: fotograficznego atelier oraz mini recitalu poezji Fin de Siècle.

 

kliknij by wejść na stronę projektu

KWK Gliwice

KWK Gliwice - Kopalnia Wspólnych Kreacji

Projekt przestrzeni działań kulturalnych

Data realizacji: 2012 | Miejsce: Galeria empik Gliwice

 

Pomysł na Kopalnię Wspólnych Kreacji powstał na potrzeby konkursu na adaptację dawnej galerii empik na gliwickim rynku. Biorąc pod uwagę charakter górniczego miasta, które właśnie zamknęło ostatnią kopalnię, KWK miałoby stać się metaforyczną kontynuacją "fedrunku" talentów, labiryntem połączonych chodników artystycznych, w których wykwalifikowani instruktorzy (sztygarzy) prowadziliby zajęcia kulturalno-oświatowe.

 

kliknij by wejść na stronę projektu

Linoryt

Warsztaty linorytu

Autorskie zajęcia warsztatowe prezentujące techniki graficzne

Edycje: od 2012 | Miejsca: m. in. Galeria empik, Slotshopka Gliwice, MOKiS Pyskowice

 

Nie ma chyba lepszej metody na uruchomienie pokładów kreatywności jak warsztaty artystyczne. To nie suchy wykład ale konkretne zajęcia, z których wychodzi się z własnoręcznie wykonanymi odbitkami graficznymi! Wbrew pozorom to proste. Aby stworzyć linoryt wystarczą podstawowe narzędzia, kawałek linoleum, farba i prasa.

Oraz oczywiście wyobraźnia! Wszystko to na prowadzonych przeze mnie zajęciach!

 

kliknij by wejść na stronę projektu

Industriada

Industriada w skansenie kolei w Pyskowicach

Projekt na Obiekt Zaprzyjaźniony Industriady 

Planowana realizacja: 2015 | Miejsce: Skansen Kolejowy TOZKiOS w Pyskowicach

 

Realizacja tak dużego przedsięwzięcia to nie lada wyzwanie! Obiekty zabytkowej parowozowni wymagają rewitalizacji! Udział w Industriadzie - znanej w całym kraju imprezie promującej muzealne obiekty techniczne to szansa dla skansenu. Przygotowany przeze mnie program konkursowy spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem, niestety z przyczyn technicznych, w roku 2015 impreza nie mogła się odbyć.

 

kliknij by wejść na stronę projektu

Pokój

Park historyczny POKÓJ

Identyfikacja wizualna i materiały promocyjne projektu na rzecz utworzenia parku historycznego w Pokoju

Realizacja: 2015 | Miejscowość: Pokój (niem. Karlsruhe) na opolszczyźnie

 

Rezydencja rodowa Wirttembergów z zespołem parkowym to niezwykłe miejsce na mapie woj. opolskiego. Do czasów II Wojny Światowej perełka barokowej zabudowy pałacowej zaprojektowana na charakterystycznym planie koła z promieniście rozchodzącymi się traktami komunikacyjnymi. Zdewastowana w 1945 r., do dziś nie doczekała się renowacji. Z inicjatywy wojewody opolskiego Ryszarda Wilczyńskiego (2015) rozpoczęto prace adaptacyjne, w których mam swój udział poprzez przygotowanie spójnej identyfikacji projektu.

 

kliknij by wejść na stronę projektu

Padwa

Urbs Memoriae Polonorum Dignissima - ekspozycja

Wystawa poświęcona wzajemnym relacjom Uniwersytetu Jagiellońskiego i Padewskiego w kontekście wizyty Jana Pawła II w 1982 r. Realizacja: 2014 | Miejsce: Bazylika oo. Franciszkanów (Padwa, Kraków)

 

Projekt przygotowany dla Archiwum Państwowego w Opolu w formie mobilnej ekspozycji składającej się z czterech niezależnych pylonów. Każda z sekcji prezentuje osobny rozdział tematyczny: papieska pielgrzymka, polonika, relikwiarze i zabytki w bazylice oo. Franciszkanów w Padwie, dzieje relacji pomiędzy uniwersytetami, sławni Polacy w Padwie oraz nagrobki tych, którzy tam spoczęli.

 

kliknij by wejść na stronę projektu

JUDE

Porozmawiajmy jak byśmy byli umarli - wystawa poświęcona społeczności żydowskiej

Projekt ścieżki pamięci poświęconej opolskim Żydom.

Realizacja: 2014 | Miejsce: Opole - Urząd Marszałkowski, Ratusz

 

Projekt przygotowany dla Archiwum Państwowego w Opolu - wystawa pamięci opolskich Żydów i ich bogatej historii brutalnie zakończonej holocaustem. Folder tematyczny oraz ekspozycja multimedialna składająca się z plansz prezentacyjnych, pylonów, obiektów audio-wizualnych oraz pól lokalizacyjnych połączonych interaktywną ścieżką w obrębie metaforycznego planu miasta.

 

kliknij by wejść na stronę projektu

SLOT

SLOT ART FESTIVAL 2012 - Ikonostas

Udział w wystawie zbiorowej SAF.

Realizacja: 2012 | Miejsce: Lubiąż, kompleks pałacowo-klasztorny

 

Idealne miejsce na premierowy pokaz projektu. Ogołocone wnętrze klasztornego kościoła jak metafora współczesnego świata cierpiącego na deficyt wartości. Czym jest Ikonostas dla człowieka pozbawionego wiary? Muzealną instalacją? Czy jako "szablon wartości" może mieć uniwersalne znaczenie? KIm są archetypiczni apostołowie, ewangeliści, męczennicy i archaniołowie? Na czym polega inicjacja Marii?

 

kliknij by wejść na stronę projektu

ZPAP

Galeria ZPAP Arena Gliwice

Udział w projekcie galerii związkowej Związku Polskich Artystów Plastyków.

Inauguracja: 2015 | Miejsce: Gliwice, Galeria Handlowa Arena.

 

Aktywność w lokalnych środowiskach twórczych traktuję jako podstawę publicznej obecności artystycznej. Możliwość bezpośredniego kontaktu z odbiorcą, rozmowy, polemiki, konfrontacje postaw estetycznych uczestników projektu dają impuls do rozwoju i krytyczny dystans. Geleria to również miejsce gdzie można nabyć pracę bezpośrednio u dyżurującego artysty. Zapraszam do Gliwic!

 

kliknij by wejść na stronę projektu

Zapraszam do kolejnych sal Galerii, gdzie prezentuję prace powstałe przy użyciu tradycyjnych i cyfrowych technik graficznych oraz obiekty artystyczne.

bottom of page